Obec Sobotín se nachází v okrese Šumperk v Olomouckém kraji v malebném údolí v podhůří Jeseníků.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1351. Historie Sobotína, je obdobně jako většina okolních obcí, spjata s těžbou železné rudy.
Úkolem vzniklého spolku bylo podpořit hospodářský rozvoj obce a získat také hmotnou podporu chudému obyvatelstvu návštěvností letních hostů, cizinců a turistů v Sobotíně a v nejbližším okolí. Proto se tehdejší předseda MNV Sobotín Jaroslav Vojtek dohodl s ředitelem penzionu DOLTE Vladimírem Táborem na založení spolku, který by si vzal za úkol prohloubit zájem o rekreaci, cestovní a turistický ruch a poznávat sobotínské okolí. Svolali proto na neděli 11. ledna 1947 do Sobotína ustavující schůzi zástupců obcí Sobotína, Petrovic, Maršíkova, Rudoltic, a Vernířovic. Na této schůzi byl zvolen přípravný výbor včele s předsedou Jaroslavem Vojtkem a jednatelem panem Vladimírem Táborem. Připravili stanovy a poslali je 24. února 1947 Zemskému národnímu výboru v Brně, který také svým výměrem č.j. 29.138-II/12-1947 spolek povolil a navržené stanovy schválil.
Na ustavující valné hromadě „Podjesenického spolku“ pro rekreaci a cestovní ruch, do něhož se přihlásilo za zakládající členy MNV uvedených pět obcí, se přihlásilo celkem 36 členů. Předsedou byl zvolen Robert Jarušek a jednatelem úředník ČSD Karel Drlík. Spolek uspořádal hned několik veřejných schůzí, aby informoval obyvatelstvo o významu cizineckého ruchu. Dále provedl evidenci bytů a lůžek a možnosti stravování letních hostů. Předseda spolku Robert Jarušek vydal za pomoci jednatele Karla Drlíka propagační brožurky pod názvem JESENÍKY. Dal je v Brně vytisknout a v počtu 6000 okamžitě rozšířit prostřednictvím Zemského národního výboru v Brně cestovním kancelářím Čedoku a nádražním knihkupectvím po celé republice. Rovněž byly zhotoveny první české pohlednice Sobotína a Vernířovic, které byly rozprodány místními živnostníky, především v trafice pana Tomáše Mikuláštíka.
Za tuto svou propagační činnost byl spolek pochválen ONV Šumperk. Zmíněné brožurky vyvolaly značný zájem o náš kraj a navštívil nás značný počet hostů z Moravy z Čech, ale i ze Slovenska. Po zavedení vázaného hospodářství s potravinami návštěvnost v dalších letech postupně opadala.
Novým zákonem o cizineckém ruchu, který se soustředil na práci v Cestovní informační službě (CIS) ministerstva obchodu a jeho odboček, byly zrušeny cizinecké svazy a spolky, a tak byl výnosem ONV Šumperk pod číslem jednacím 8719.III/49 spolek zrušen (Použito zápisu předsedy Podjesenického spolku Roberta Jaruška -1949).
Návštěva ministra Antonína Zmrhala v Sobotíně v srpnu 1947
Dne 1. srpna 1947 navštívil obec ministr obchodu a poslanec Národního shromáždění Antonín Zmrhal se svou manželkou Sobotín. Setkání se zúčastnili - člen rady Zemského moravského národního výboru Ing. Josef Životský, ústřední tajemník Ústřední rady odborů (ÚRO) Jaroslav Peřina, předseda OV KSČ Šumperk Emil Skoták, předseda ONV Šumperk Antonín Novotný, krajský tajemník ÚRO František Neudert a ředitel Ing. Jaroslav Tábor.
Na Místním národním výboru je přivítal předseda MNV Sobotín Jaroslav Vojtek, členové rady, sobotínské úřednictvo a představitelé Podsednického spolku, kteří ministru předali vydanou brožurku „Jeseníky“. Po přivítání se hosté zapsali do Pamětní knihy a společně si prohlédli celý zámecký objekt s parkem a rybníkem. Bylo konstatováno, že objekt je vhodný pro umístění učňovské školy pro výuku lesnické mládeže, nebo pro distribuční podniky-např. výuku prodavačů a číšnic. Ministr Zmrhal slíbil, že o této možnosti bude vládu informovat v Praze.
Vzácní hosté navštívili také Sociální ústavy českobratrské církve v Sobotíně, kde pohovořili s ředitelem ústavu Českobratrským farářem Jaroslavem Řepou a diakonkami vedených sestrou Emilií Betincovou. V odpoledních hodinách vzácní hosté odjeli zpět do Prahy. (Použito zápisu, který provedla paní Marie Jarušková).