Obec Sobotín se nachází v okrese Šumperk v Olomouckém kraji v malebném údolí v podhůří Jeseníků.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1351. Historie Sobotína, je obdobně jako většina okolních obcí, spjata s těžbou železné rudy.
Třetí zastavení Sobotínského okruhu nabízí krásné výhledy na obec Sobotín, kterým dominují zámek a kostel sv. Vavřince. V 19. století tento pohled však nabízel odlišný industriální výjev.
Tradice železárenského průmyslu v Sobotíně sahá již na počátek 17. století. V obci se nacházely dýmačky (kusové pece na tavení železa), železné hamry a slévárny.
Roku 1815 přeložil do Sobotína Ondřej Eisenbach z Haliče továrnu na ocelové a kovové zboží, která vyráběla především pušky a patřila k největším v monarchii.
K rozkvětu průmyslové výroby došlo s příchodem rodu Kleinů v 19. století. Ve svém vrcholném období v letech 1852–1853 se stal Sobotín centrem rakouského železárenského průmyslu s pobočkou ve Štěpánově u Olomouce, který zaměstnával dva tisíce pracovníků.
Průmyslníci bratři Kleinové se podíleli na výstavbě železniční sítě v monarchii. Celkem postavili přes 3500 kilometrů tratí. Ke stavbě železnic se přidružilo budování nádraží, tunelů, mostů a viaduktů, z nichž se řada dochovala do dnešních dnů.
K úpadku postupně začalo docházet na konci 19. století v souvislosti s vyčerpáním rudných ložisek a stále sílící konkurencí ostravských hutí. Výroba v Sobotíně byla definitivně ukončena v roce 1920. Opuštěné objekty byly většinou demontovány a přestavěny na jiné účely.
Objekt strojírny převzala šumperská firma na výrobu jízdních kol Velamos-Heinz a vytvořila zde velký závod.
Ke čtvrtému zastavení pokračujte dále po modré turistické trase.